Risk Manager - credit scoring models validation - Risks - Romania

SOCIETE GENERALE Private Banking (Suisse) SA

  • Date de publication :

    08 janvier 2024
  • Taux d'activité :

    100%
  • Type de contrat :

    Durée indéterminée
  • Lieu de travail :

    Basel

Misiune

SCOP

Organizeaza si coordoneaza activitatea Directiei Gestiunea Riscului de Model, propune si asigura punerea in practica a politicii si a procedurilor pentru gestionarea riscului de model; este responsabil pentru validarea si monitorizarea modelelor utilizate in BRD.

RESPONSABILITATI

· Asigura inventarierea modelor si administrarea bazei de modele la nivel BRD.

· Contribuie la definirea si intretinerea metodologiei de revizuire/ validare a modelelor utilizate in cadrul bancii

· Asigura incadrarea in normele interne si in cele ale Societe Generale in ceea ce priveste activitatea de gestionare a riscului de model

· Valideaza metodologiile aferente procesului ICAAP şi contribuie la Raportul ICAAP cu rezultatele validarilor interne si ale calculelor

· Valideaza modelele de initiere a creditelor aferente segmentelor Retail

· Validează modelele interne de rating

· Valideaza modelele ECL, atat la momentul dezvoltarii, precum si cand sunt realizate modificari semnificative ale acestora, asigurandu-se ca sunt adecvate in mod continuu pentru utilizarea propusa

· Contribuie la procesul de validare externa a modelelor de rating (RISQ/MRM – consultanti externi)

Profil

CERINTE

· Studii superioare cu specializare in statistica sau asimilabile (de ex. matematica, informatica, econometrie)

· Cunostinte privind metode statistice si econometrice utilizate in dezvoltarea modelelor de risc de credit

· Cunostinte de analiza financiara

· Cunostinte solide privind legislatia bancara in special cerintele Basel II / III, normele si procedurile interne, precum si documentele normative utilizate de Societe Generale in domeniul modelarii riscului de credit

· Cunostinte informatice: Microsoft Office, programare si gestiune baze de date (preferabil SAS sau alt limbaj de programare cu profil statistic)

· Cunostinte de limba engleza si eventual franceza

Evoluţie

TE BUCURI DE UN PACHET DE BENEFICII COMPLEX AL UNUIA DIN CEI MAI BUNI ANGAJATORI

  • Mod de lucru hibrid si program flexibil
  • Un mediu de lucru multinational si multicultural cu oportunitati de dezvoltare
  • Colaborare intr-un mediu profesionist, cu o echipa de specialisti care lucreaza cu tehnologii foarte noi
  • Pachet de beneficii competitiv: tichete de masa in valoare de 30 de lei, prima anuala de un salariu de baza, bonus de performanta, prime de sarbatori, conditii bancare preferentiale, contributie la pilonul 3 de pensii, programe de dezvoltare profesionala si personala, abonament medical in sistemul privat de sanatate, discounturi la diversi parteneri si multe altele

Descriere

BRD se angajeaza sa promoveze diversitatea, echitatea si incluziunea. Suntem mandri sa oferim un mediu de lucru unde diversitatea de medii, culturi, idei si experiente stimuleaza inovatia si creativitatea.

Indiferent de identitate, candidatura si competentele tale vor fi analizate in mod obiectiv si echitabil. BRD este un angajator cu sanse egale, oferind oportunitati de cariera candidatilor si angajatilor, indiferent de gen, varsta, orientare sexuala, dizabilitati, religie, sau orice alta caracteristica individuala.

Contact

  • SOCIETE GENERALE Private Banking (Suisse) SA